İçeriğe geç

Ağaç Dikme Bayramı

İklim değişikliğinin belirtilerinin hissedilebilir hale gelmesiyle birlikte doğaya ilgi gün geçtikçe artıyor. Ağaçların azalması büyük bir tehlikenin sinyalini veriyor. Doğanın önemine değinmek için Twitter üzerinden bir kampanya başlatan YouTuber Enes Şahin ‘Bir Fikrim geldi. Biz neden ‘Ağaç Dikme Bayramı’ ilan etmiyoruz. Her yıl bir gün ayıralım, çoluk çocuk maaile, 82 Milyon ağaç dikelim’ dedi. Kampanya sosyal medyada başlamış oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da sosyal medyadaki ‘Ağaç Dikme Bayramı’ kampanyasına destek verdi. Erdoğan, ‘Milli bir ağaçlandırma bayramımızın olması için ben ve arkadaşlarım her zamanki gibi üzerimize düşeni yapacağız’ dedi.

Görünen o ki, ‘Ağaç Dikme Bayramı’ Milli bayramlar arasına girecek. Peki hangi tarihte? Ağaç dikmek için hangi mevsim daha uygun?

Yaz mevsimi hariç her mevsim ağaç dikilebilir. Yalnız, toprakta don olmaması gerekir. En iyi dikim zamanı, ilkbahar ve sonbahardır. Fakat ilkbaharda dikilen fidanların yazın oluşan kuraklıkları atlatması gerekir. En çok kaybedilen fidanlar da yaz aylarında kuraklığı atlatamayan fidanlardır. Buna göre, sonbahar mevsimi en verimli mevsimdir.

Sonbahar mevsimindeki başarı oranı ilkbahara göre biraz daha fazla olabilir. Buna göre ‘Ağaç Dikme Bayramı’ eylül, ekim, kasım aylarından birinde olursa daha etkili olur.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir