İçeriğe geç

Arabuluculuk Toplumsal Barış Sağlıyor

Uzun yıllar çözülemeyen davalar arabuluculuk sayesinde çözüme kavuşuyor. İş hukukunda 350 bin dosyanın yüzde 70’i, arabuluculukla çözüldü.

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Umut İlhan Durmuşoğlu, “İş hukukunda yaklaşık 350 bin dosyanın yüzde 70’i çözülerek büyük bir başarı sağlandı. Arabuluculuk olmadan önce bir dava 3 yıl sürebiliyordu bazen daha uzun süren davalar da vardı. Ancak arabulucukluk ile bir saat, bir gün, bir hafta süren süreçlerle sorunlar ortadan kalkıyor. Bu süreç uzayınca 3-4 yıl sonra gelecek bir mahkeme kararı insanların ihtiyaçlarını gidermiyor. İnsanlar, alacaklarının ya da haklarının iade edilmesini anlık istiyorlar. Biz de bu isteklerine ulaşmada en önemli kurumuz. Bunu da sağlamış durumdayız. İnsanlar hem zamandan hem de maddi anlamda oluşan uzun süreçten kurtulmuş oluyorlar. Taraflar helalleşerek ayrılıyorlar. Toplumsal barışa katkı sağlıyor.” dedi.

İşçi ve işveren arasında uyuşmazlık olduğunda çözüm mahkemede aranıyor. Mahkemelerin iş yükü artıyor ve dava süreleri uzuyor. Arabuluculuk; hukuk uyuşmazlığının tarafı olan kişilerin, seçtikleri kişi hakemliğinde başvurdukları bir çözüm yöntemidir.

Mahkemelerin iş yükü ve geciken kararlar sebebiyle arabuluculuk geleceğin mesleği midir?

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir