İçeriğe geç

Başörtülü Milletvekili

Amerika Birleşik Devletleri’nde 6 Kasım 2018’de gerçekleştirilen ara seçimler sonrası Temsilciler Meclisi ve Senato üyeleri, yemin ederek görevlerine başladılar. 6 kasım seçimlerinde ABD siyasi tarihinde bir ilk yaşandı; İlhan Omar Temsilciler Meclisi’ne giren ilk başörtülü milletvekili oldu. Görevine de Kur-an’ı Kerim üzerine yemin ederek başladı.

ABD’de başörtülü İlhan Omar’ın milletvekili seçilmesi gündeme bomba gibi düştü. Müslüman bir Temsilciler Meclisi üyesi olması, özellikle Trump yönetimini çok rahatsız etmişti. Üzerine günlerce konuşuldu, tartışıldı, hatta bazı çevrelerce terörle bağdaştırıldı ama sonuç olarak kabul edildi. Öyle ki, milli irade tecelli etmişti. İlhan Omar’ın Müslüman olması tartışılmıştı ama asla başörtüsü tartışılmadı. Trump yönetimi dahi inanç özgürlüğüne karışmadı. Başörtülü bir milletvekili olamaz denmedi.

CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş, katıldığı bir televizyon programında başörtüsüne ilişkin açıklamalarda bulundu; ”Bir hakimin türbanlı olması doğru değil. Dünyanın hiç bir yerinde bu olmaz.” dedi. Nedenini söylemedi. Fakat, Yarkadaş inanç özgürlüğünü ve kılık kıyafet özgürlüğünü çiğnedi.

28 Şubatı anımsatan söylemleriyle başörtüsünü gündeme getiren Barış Yarkadaş yanlış yapmıştır. Çünkü, halk ayrımcılık yapılmasını istemiyor. Ayrımcılığa, ırkçılığa karşı duruyor. Dayatma, baskı istemiyor. Özgürlüğünü savunuyor. Halk bütünleştirici dil ve samimi icraatlar istiyor. Yarkadaş ne yapmak istiyor?

Görünen o ki, Yarkadaş CHP yönetimine yakarışta bulunuyor. Gelecek seçimlerde yerini sağlama almak istiyor. Fakat, önemli olan seçmenin ne istediğidir. Ayrımcılık, ırkçılık yapılarak halk birleştirilmez. Kılık kıyafete karışan zihniyet kaybeder zaten hep kaybetmiştir.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir