İçeriğe geç

Frexit ve Brexit

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aday olan Manfred Weber, Türkiye ile ilişkilerde “En çok dürüstlüğe ihtiyaç var” demişti. Dürüst olmak gerektiğini belirtmiş ve Türkiye’nin AB Üyelik müzakerelerinin sonlandırılması gerektiğini söylemişti. Weber AP seçimini kazandı.

Avrupa Halk Partisi (EPP) Genel Başkanı Joseph Daul, ‘Seçimleri kazandık. Adayımız Manfred Weber, Komisyon Başkanı olacak’ dedi. Manfred Weber’in AP seçimlerinde kullandığı Türkiye karşıtlığı karşılık buldu. Hatta, büyük başarı getirdi. Türkiye karşıtlığını kullanan tek lider Weber değildi. Aşırı sağcı Lig partisinin lideri, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini de Avrupa Birliğin’de Türkiye’yi görmek istemediğini dile getirmişti.

Matteo Salvini, Avrupa Parlamentosu seçimlerinden önce Avrupa’nın farklı ülkelerinden 11 aşırı sağcı partiyi bir araya getirmiş, AB’nin kendilerine ait olduğunu ilan etmişti. Türkiye’yi AB’de görmek istemediğini belirtmişti. Lig partisi AP seçimlerinin İtalya ayağında birinci parti oldu. Matteo Salvini haçı öperek İtalyanlara teşekkür etti.

Weber ve Salvini seçimlerde Türkiye karşıtlığını kullandı. Türkiye ve göçmen karşıtlığı prim yaptı. Aşırı sağcı görüş Avrupa Parlamentosu seçimlerinde kendini gösterdi. Gün geçtikçe güçlendiğini ispat etti. Seçim sonuçları Fransa’da da farklı olmadı. Marine Le Pen liderliğindeki aşırı sağcı Ulusal Cephe ilk sırada yer aldı.

Marine Le Pen, AP seçimleri ardından Parlamento’daki diğer aşırı sağ görüşlü milletvekilleriyle bir ‘Süper Grup’ oluşturabileceklerini söyledi. Avrupa Parlamentosu seçimleri gerçekleri gözler önüne serdi. Aşırı sağ görüşün yükselişinin durdurulmaz olduğunu gösterdi. Gösterdi ama Avrupa Birliği kendi değerleriyle çelişti.

AB Kendi Değerleriyle Çelişiyor

Avrupa Birliği kendi değerleriyle çelişiyor. Birlikler ırkçılıkla bölünüyor. Artık her ülke AB’den çok kendini düşünüyor. AB kriterleri hiçe sayılıyor. Verilen sözler tutulmuyor. Aşırı sağ güçlendikçe düzen bozuluyor.

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi adına yapılan bir araştırmada, Avrupalıların yarısından fazlasının Avrupa Birliği’nin 10 ile 20 yıl içinde dağılacağına inandığını gösteriyor. Araştırma anketine katılanların büyük çoğunluğu, AB’nin dağılmasını “gerçekçi bir olasılık” olarak gördüğünü söyledi. Ankete göre, AB’nin çöküşüne en fazla ihtimal verilen ikinci ülke yüzde 58’le Fransa.

Frexit ve Brexit

Görünen o ki, Avrupa Birliği’nde Brexit ‘i Frexit takip edecek. Peki, Türkiye neyi bekliyor? Türkiye ilk adımı atsın adaylıktan ayrılsın. Ortada iyi niyet ve dürüstlük kalsın. Ticaret kalsın. Türkiye adaylıktan ayrılsın çünkü olmayacak bir hayale kapılmasın.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir