İçeriğe geç

Darbelere Karşı Tek Yürek

Türkiye’ye en çok zarar veren olayların başında darbeler yer alır. Türkiye’de darbeler sadece hükümetlere değil aynı zamanda halkın iradesine de yapılmıştır.

12 Eylül 1980 Darbesi

12 Eylül sabahı sokaklarda postal sesleri yankılanıyordu. Demokratik yollarla iktidara gelen hükümet bir darbeyle devrilmişti. Herkes sessizdi. 650 bin kişi gözaltına alındı, 1 milyon 683 bin kişi fişlendi, 50 kişi idam edildi. 171 kişinin işkenceden öldüğü belgelendi. Gazeteler 300 gün yayın yapamadı. Adeta Türkiye siyaseti yeniden tasarlandı.

12 Eylül darbesinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi kapatıldı, siyasi partiler kapatıldı, anayasa uygulamadan kaldırıldı, parti liderleri yargılandı. Darbe devlete çok zarar verdi.

12 Eylül darbesinden yıllar sonra zamanın Başbakanı Süleyman Demirel Darbeleri Araştırma Komisyonuna “Siz eğer bir başbakan ile 2 tane bakanı asarsanız ondan sonra işbaşına gelen başbakan odasında darağacının gölgesinde oturur” dedi.

28 Şubat 1997 Postmodern Darbesi

28 Şubat süreci, Necmettin Erbakan’ın Başbakan, Tansu Çiller’in Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri bakanı olduğu hükümete , Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonucu açıklanan kararlar ile postmodern darbe yapılmasıdır.

28 Şubat, ayrımcı ve ötekileştiren başörtüsü yasasının tam anlamıyla uygulanmaya başladığı tarihtir. Kıyafet tercihleri yüzünden öğrenciler okuldan atılmış, eğitim hakları ellerinden alınmıştır. İnsan hakları ihlalleri yapılmıştır.

Refahyol koalisyon hükümeti dağıldığında, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel hükümet kurma görevini DYP lideri Tansu Çiller’e vermez. Halbuki DYP TBMM’de en çok üyesi olan ikinci partidir, görev DYP liderine verilmelidir. Fakat, Cumhurbaşkanı Demirel, görevi ANAP’ın lideri Mesut Yılmaz’a verir ve Mesut Yılmaz ANASOL hükümetini kurar. Tabi, başörtüsü yasası da uygulanmaya devam eder.

15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi

15 Temmuz akşamı saat 22.00 sularında Boğaziçi köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet köprüsü trafiğe kapatıldı. Eş zamanlı olarak uçaklar Ankara’da alçak uçuş yapmaya başladı. Darbe girişimi başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk’e bağlanarak halkı meydanlara davet etti. Halk meydana çıktı, mücadele verdi, darbe girişimi durduruldu. Halk darbeye karşı kahramanca dimdik ayakta durdu. 15 Temmuz, Türkiye’nin başka bir darbeye izin vermeyeceğinin ispatı oldu.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir