İçeriğe geç

Denizler ve Suriyeliler

Bursa’nın Mudanya ilçesinde belediye, Suriye vatandaşlarına sahili yasakladı. İlçedeki Suriyelilerin denize girmesine veya sahilde dolaşmasına izin verilmeyecek. Kararın gerekçesi Mudanya halkının rahatsız olması. Suriyelilerden rahatsız olan halk, alınan kararı destekledi. Belediyenin aldığı karar halkın rahatsızlığını giderdi mi?

Mudanya Belediye Başkanından cesaret alan Antalya’nın Gazipaşa belediyesi de Suriyelilerin plajlara girişini yasakladı. Belediye meclisine göre alınan karar çok yerindeydi. Buna göre, Suriye vatandaşları denize girememelidir. Halbuki, savaş Suriyelileri hep denize çekmiştir.

İtalya’nın aşırı sağcı Lig partisinin Başkanı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini Akdeniz’de kurtarılan ve İtalya’ya getirilen göçmenler için sivil toplum örgütlerini para cezasına çarptırmak istiyor. Salvini aşırı sağcı görüşün gereğini yapıyor. İtalya’da göçmen istemiyor. Hatta, insanlık için mücadele eden insan hakları örgütlerine de ceza kesmeye hazırlanıyor.

İtalya’da aşırı sağcıların yıldızı Salvini, Suriyelilerin Akdeniz’den karaya çıkmasını istemiyor. Mudanya Belediye Başkanı da Suriyelileri denize sokmuyor. Görünen o ki, Mudanya Belediye Başkanı ve Aşırı sağcı Salvini aynı yönde düşünüyor. Aynı tarzda icraatlar yapıyor. Halbuki, Mudanya ve Gazipaşa Belediyeleri CHP’li dolayısıyla sol görüşlü. Gerçekten sol görüşlü mü?

Mudanya belediye başkanı Hayri Türkyılmaz, yeni uygulamayı twitter hesabından duyurmuş, ‘Bizim çocuklarımız şehit olurken, analarımız ağlarken, ekonomimiz kötüye giderken onların zevki sefa içinde yaşamaları ve bizim insanımızı rahatsız etmelerine tahammül edemeyiz.’ demişti.

Avrupa’daki aşırı sağın güçlenmesine sebep olan argüman “göçmen karşıtlığı” dır. Mudanya Belediye Başkanı da aşırı sağcıları (ırkçılar) kıskandıracak bir karar almıştır. Twitter hesabından da duyurmuştur. Etnik köklerine göre insanları sınıflandırmış ve tarih kitaplarının yazacağı bir karar almıştır. Gerek Mudanya, gerek Gazipaşa Belediyesi yanlış karar almıştır. Kararı düzeltirler mi? Etnik kökeni bırakıp farklı önlemler alırlar mı?

Suriyelilerden rahatsız olan halk için belediye farklı önlemler almalıdır. Örneğin: Sahilde, kumsalda nargile içilmez. Denize iç çamaşırı ile girilmez. Sahilde çadır kurulmaz.

Etnik köken üzerinden yargılama yapılmamalıdır. Bunu en çok CHP yapmamalıdır. Çünkü bunun adı ırkçılıktır.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir