İçeriğe geç

Felaket Senaryoları

ABD Savunma Bakanı vekili Shanahan: “S-400 alırsanız F-35 alamazsınız. Türk pilotlar eğitim programından çıkartılır.”

Shanahan S-400 konusunda aynı uyarıyı defalarca yaptı. Ya S-400 ya da F-35 dedi. Shanahan kendi devletinin menfaatini gözetti. Türkiye’nin S-400 almasını istemedi. Hulusi Akar’da hep cevap verdi S-400’e ihtiyacımız var dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da defalarca ABD Başkanı Trump’ı aradı. Trump dinledi. Shanahan cevap verdi. En son yaptırım mektubu geldi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: “Bu üslup müttefiklik ruhuna uygun değil.” dedi. ABD’yi müttefikliğe uygun hareket etmeye davet etti. Türkiye’nin S-400’e ihtiyacı olduğunu belirtti. Çünkü, S-400 güvenlik için gerekli. Hatta, savunma sistemsiz Türkiye çatısız eve benzetildi. Nasıl ki, bir evin çatısı olmazsa yağmurdan korunamaz Türkiye’nin de hava savunma sistemi olmazsa korunamaz. Tehditlere karşı koyamaz.

Türkiye ABD’den Patroit savunma sistemi istemiştir. ABD vermemiştir. Neden?

ABD düşman değildir ama kendi menfaatini düşünür. Peki biz neden kendi menfaatimizi düşünmüyoruz? Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “NATO’nun bizi koruma kapasitesi yok. Yarın bizim başımıza bir şey geldiğinde kime güveneceğiz” dedi. Kime güveneceğiz? S-400 alırsak ekonomik yaptırımlar yolda. Almazsak askeri tehditler ortada. Hangisini seçmeli? ABD’nin ekonomik yaptırımları ne boyutta olabilir? Yaptırımlar bir felaket midir?

Türkiye’nin S-400 kararını felaket senaryosu olarak gösteren, ABD yaptırımlarını abartan bir grup insan var. Durum hiçte öyle değildir. Yapılabilecek yaptırımlar ortadadır. ABD Türkiye’ye zaten gizli ekonomik yaptırım uygulamaktadır.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir