İçeriğe geç

Fransız Devleti ve İnsan Hakları

Fransa’da eylemcilere sert cezalar öngören yasal düzenleme Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından imzalanarak resmi gazetede yayımlandı.

Macron, 24 Nisan Ermeni soykırımı anma günü ilan edip bazı kesimlere sevimli gözükürken, ifade özgürlüğü ve eylem hakkını kısıtlayarak gerçek yüzünü göstermektedir. Fransız Cumhurbaşkanı 24 Nisanı Ermeni soykırımı anma günü ilan ederken Ruanda soykırımını unutmaktadır.

Ruanda’da soykırımı yapan Hutu hükümetinin destekçisi olan Fransa Devleti , soykırım belgelerine erişimi engelliyor. Eski Cumhurbaşkanı Mitterrand’ın koyduğu “devlet sırrı” yasağı arşivlere erişimi engelliyor. Türkiye arşiv yasağının kalkması için harekete geçmelidir. Arşivlerde gizlenen gerçekler ortaya çıkmalıdır.

İnsan Hakları konusunda ahkam kesen Fransız Devleti , Birleşmiş Milletler raporunu da göz ardı etmektedir. Birleşmiş Milletler özel barınak raportörü Leilani Farha tarafından hazırlanan raporda, Fransa’nın zor durumda olan insanların barınma hakkını ihlal ettiği ve bunun ciddi bir insan hakları ihlali olduğu belirtildi.

Macron ve Fransa Devleti insan hakları dersi mi veriyor?

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir