İçeriğe geç

Halife Hafter Kimdir?

Libya’da Halife Hafter’e bağlı illegal milis güçler tarafından alıkonulan 6 Türk vatandaşı serbest bırakıldı. Libya’da Türk vatandaşlarının alıkonulması, bir soruyu akla getirdi; Halife Hafter kimdir?

Halife Hafter, 1969 yılında Muammer Kaddafi ile birlikte, İdris Senusi yönetimine karşı düzenlenen askeri darbeye katıldı. Libya’daki krallığa son veren subaylar arasında yer aldı.

Hafter, Kaddafi’nin 1978-1987 tarihleri arasında Çad’a açtığı savaşa katıldı ve esir düştü. Amerikan ordusunun yardımıyla kurtarıldı. ABD ile yakın ilişkilerde olduğu için Kaddafi tarafından hain ilan edildi. Libya’yı terk etmek zorunda kaldı. ABD’nin siyasi sığınma hakkı tanımasıyla Amerika’ya yerleşti. Ülke dışından Kaddafi’ye muhalefet yapmaya başladı. Fakat Kaddafi’ye muhalefet yapanlar tarafından da soru işaretleri taşıyan bir isim oldu. Kaddafi ve muhalifler Hafter’i CIA ajanı olarak suçladı.

General Hafter, Kaddafi’nin savaşı kaybetmesinin ardından Libya’ya yerleşti. Libya’nın doğu bölgesinde konuşlanan Hafter 4 Nisan’da başkent Trablus’a yönelik saldırı emrini verdi. Libya’da iç savaşı başlattı.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir