İçeriğe geç

İnsan Hayvanat Bahçeleri

New York Times gazetesinde “Kabileden gelen maymunlarla aynı kafesi paylaşıyor.” başlığından sonra hayvanat bahçesinde izdiham yaşanmıştı. İnsanlar Ota Benga’yı görmek için hayvanat bahçesine akın ediyordu. Ota Benga, boyu 1.49 metre, kilosu 46 kilogram, yaşadığı yer Kongo’dan kaçırıldığında daha 23 yaşında olan Afrikalı bir insandı. 9 Eylül 1906 tarihinde New York Hayvanat Bahçesi’ne getirilen ve bir kafese konulan Ota Benga, maymunlar ile aynı kafeste sergileniyordu. New York Times gazatesi habere şu notu da eklemişti; “Bilim adamları Benga’nın insan olarak değerlendirilemeyeceği kanaatindedir.”

İnsan Bilimci William McGee, evrim teorisine delil bulmak, beyaz ırkın üstünlüğünü kanıtlamak, ispat etmek amacıyla çalışmalar yapmış bir bilim adamıdır. Teorisine göre; bütün ‘ırklar’ evrim teorisinin farklı yerlerindedir. Kendi ırkı, milleti evrimin son halkasıdır ve ulaşılabilecek son noktadır. Fakat, Ota Benga ve diğer Afrikalılar için durum farklıdır. McGee, Afrikalıları evrimini tamamlamamış, insansı maymun ve insan arası geçiş türü olarak tanımladı. Afrika’da araştırmalar yaptı ve ‘Human Zoo’ (İnsan Hayvanat Bahçesi) fikrini ortaya attı.

William McGee, evrim teorisine körü körüne inanmıştı. Teorinin ispatı ve sergilenmesi için Human Zoo: İnsan Hayvanat Bahçesinin açılmasına destek verdi. 1906’dan 1960’lara kadar Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki farklı şehirlerde İnsan Hayvanat Bahçeleri vardı. Ülkeler vatandaşlarını eğlendirmek, modern medeniyetin geldiği son noktayı göstermek amacıyla bu ayıba ortak oluyorlardı. İnsanlara gerçekten beyaz ırkın üstün olduğunu ispat etmeye çalışıyorlardı.

İnsan hayvanat bahçeleri hangi şehirlerde vardı?

19. yüzyılın ortalarından 1960’lara kadar Hamburg, Anvers, Paris, Brüksel, Varşova, Londra, New York, Barselona ve Milan gibi şehirlerde her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilen İnsan Hayvanat Bahçeleri vardı. Geçmişin kirli bir eğlence yöntemi ve geleneğiydi İnsan Hayvanat Bahçeleri. McGee ve evrim teorisi fanatiği bilim adamları tarafından insan olarak tanımlanmayan Ota Benga’ya yapılan insanlık ayıbı bilimsel ilerlemeler ile ortaya çıktı. Ota Benga insandı.

Bilimsel gerçekler ortaya çıktı. Anlaşılan herkes insandı. Irk yoktu herkes insandı. Irkçılık bayrağını sallayanlar, İnsan Hayvanat Bahçeleri ile insanlık ayıbı yaptı. Olan oldu her şey unutuldu. Peki şimdi? hala ırkçılık yapan var mı?

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir