İçeriğe geç

Karşı Karşıya Gelen İki Aday

ABD’de 1960 yılındaki başkanlık seçiminde iki aday yarışmaktadır. Adaylardan biri Senatör John F.Kennedy, diğeri Başkan Yardımcısı Richard M. Nixon’dır. Demokratların adayı Kennedy o tarihlerde tanınan bir lider değildir. Buna rağmen, Nixon Başkan yardımcısıdır. Yapılan anketler, araştırmalar da Başkan Yardımcısı Nixon’ın açık ara önde olduğunu göstermektedir. Fakat seçimi John F.Kennedy kazanır. Bu seçim dünya siyaset tarihinde bir dönüm noktasıdır.

1960 yılındaki başkanlık seçimlerinde dünyada ilk defa iki aday TV’de karşı karşıya geldi. Kamuoyunda pek tanınmayan senatör John F.Kennedy ve seçimin muhtemel galibi olarak tahmin edilen Başkan Yardımcısı Richard M.Nixon, dünya siyasetini derinden etkileyecek bir programda tartıştılar. Kennedy genç ve enerjikti. Nixon bilgili ama tedirgin.

Program bitiminde halk, tartışmayı radyodan dinleyenler ve TV’den izleyenler olarak ikiye bölünmüştü. Tartışmayı radyodan dinleyenler Nixon’ın daha başarılı olduğunu düşünüyorken, TV’den izleyenler Kennedy’nin başarılı olduğunu düşünüyordu. TV’de karşı karşıya gelmek her şeyi değiştirmişti. Programdan önce açık ara farkla önde olan Nixon, programdan sonra rakibi Kennedy’e kaybetti. Halbuki, yayın sırasında adaylar birbirine çok yakın vaatlerde bulundular. Sonucu Kennedy’nin vücut dili, görünüşü, enerjisi değiştirmişti. Kennedy seçmenin algısını değiştirmişti.

1960 seçimlerden bu yana devam eden ve dünyada yaygınlaşan bu gelenek geçtiğimiz günlerde, ülkemizde 17 senenin ardından tekrar edildi. Demokrasi adına da çok güzel oldu. Binali Yıldırım cesur davrandı, İsmail Kücükkaya’nın moderatörlüğünü kabul etti. Her şey çok güzel başladı. Fakat seçmen vaatleri anlamadı. Tartışma YSK’nın kararının ötesine geçmedi. Kayda değer bir tartışma da olmadı. Seçmenin fikri değişmedi. Değişen tek şey mağduriyet algısıydı. Çünkü İmamoğlu bu tartışma programından sonra mağdur olmadı. Hatta, The Marmara Otelindeki görüntülerle mağdur eden oldu.

Peki, yapılan tartışma programı kime yaradı?

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir