İçeriğe geç

Kıbrıs Barış Harekatı

Kıbrıs Barış Harekatı, Kıbrıs adasında yaşayan Türklere karşı baskı ve saldırıları ortadan kaldırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Adada yaşayan Türklere karşı ilk eylemler, saldırılar 1955 yılında başlamıştır. 1974 yılına kadar devam etmiştir.

Adadaki saldırı ve ölümlerin devam etmesi sonucu, Başbakan Bülent Ecevit adaya askeri operasyon yapmak istiyor, Necmettin Erbakan da Ecevit’e destek veriyordu. 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs Barış Harekatı gerçekleştirildi. Askeri müdahale sonucunda Kuzey Lefkoşa dahil olmak üzere adanın yüzde 37’si Türk kontrolüne geçti.

Kıbrıs Harekatı sonrası adadaki liderlerin çözüm görüşmeleri 1975’te başladı fakat sonuç alınamadı. Avrupa Birliği ile yapılan görüşmeler sonuç vermedi. BM ile görüşmeler uzun yıllar devam etti fakat somut kazanımlar elde edilemedi. 1983’te Bağımsız KKTC ilan edildi. BM Güvenlik Konseyi ise çıkardığı karar ile KKTC’nin yasal bir statüsü olmadığını belirtti.

Rum yönetimi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) tanımıyor, kabul etmiyor. Bu konuda Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) de Rum yönetimini destekliyor. Bu sebeple Türkiye bugün KKTC’yi tanıyan tek ülke konumunda.

KKTC’nin AB ve BM tarafından tanınmaması, Akdeniz’deki ‘Sondaj’ krizine de davetiye çıkarıyor. Türkiye KKTC’ni tanıdığı için Akdeniz’de hak iddia ediyor. Avrupa Birliği KKTC’yi tanımadığı için Türkiye’nin ‘sondaj’ yapma hakkını kabul etmiyor.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir