İçeriğe geç

Nükleer Silah Üretimi

İran ile ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri arasında 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan ABD’nin çekilmesiyle İran tekrar uranyum zenginleştirmeye başlamıştı. Yapılan anlaşmalar İran’a yüzde 3.67 oranında uranyum zenginleştirme hakkı veriyordu. Geçtiğimiz günlerde İran bu oranın üstüne çıktığını, yüzde 4.5 oranında uranyum ürettiğini duyurdu. İran nükleer silah yapmak mı istiyor?

İran Dışişleri Bakanı Zarif, kimyasal silah karşıtı bir konferansta yaptığı konuşmada, iddialarının aksine İran’ın nükleer bomba üretmeyeceğini söylemişti. Hatta, Dini lider Hamaney de nükleer bomba yapmanın ve kullanmanın İslam’a göre haram olduğu yönünde fetvalar vermişti. Nükleer silah konusunda İran’ın tavrının net olmasına rağmen batılı ülkeler duruma ‘şüpheci’ yaklaşıyor. Bu şüphe bir soruyu akla getiriyor; İran isterse nükleer bomba üretebilir mi?

Nükleer silah elde etmek için, yüzde 80 oranında uranyum üretmek gerekiyor. İran’ın üretiminin yüzde 4,5 seviyesinde olması sizi yanıltmasın, Bilim insanlarına göre uranyum zenginleştirmenin en zor kısmı yüzde 0 ile 20 arasındaki mesafe çünkü üretim yüzde 20 seviyesini geçtiğinde çok hızlı bir şekilde yüzde 80 oranına kadar çıkabiliyor.

Görünen o ki, İran ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesini bir fırsata çevirdi. Fakat, İran batılı ülkeler ile tekrar anlaşma yapacaktır.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir