İçeriğe geç

S-400 mü? F-35 mi?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400 savunma sisteminin Türkiye’ye getirilmesiyle ilgili süresiz erteleme olacağı yönündeki iddialara ilişkin, “S-400’ün Türkiye’ye getirilmesi konusunda bizim tarafımızdan erteleneceğine yönelik bir açıklama olmadı. dedi. Yani, Türkiye S-400 konusunda kararlı. Peki, ABD kararlı mı?

ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan’ın Türkiye’nin S-400 alması halinde F-35’e el süremeyeceğini söylemesi üzerine vekil Diaz-Balart sordu: Bu mesajı Ankara’ya yeterince net şekilde verdiniz mi, Türk hükümetinin mesajı anlamamış olması ihtimali var mı?

Türkiye mesajı aldı mı?

ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan, Türkiye’nin S-400 ve F-35’e aynı anda sahip olamayacağı konusunda kararlı. Hem de kariyerinde istikrarlı. Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’nın Savunma Bakanlığına aday gösterileceği açıklandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, yaptığı açıklamada, “Ülkeye üstün hizmeti, liderlik yapma konusunda gösterdiği yetenekten dolayı Başkan Trump, Patrick M. Shanahan’ı Savunma Bakanlığına aday göstermeyi niyet ediyor.” ifadelerini kullandı.

Buna göre, S-400 konusunda kararlı olan Shanahan, savunma bakanı oluyor. Dolayısıyla, F-35 programından çıkarılmamız gündeme gelecektir. ABD’nin sözünden, uyarısından döneceğini düşünmek fazlasıyla iyimser olmaktır. ABD Türkiye’yi F-35 programından çıkartacaktır. NATO huzursuz olacaktır. Planlar hazırlanacaktır, yaptırımlar hızlanacaktır.

Halbuki, ABD’nin rakibi Türkiye değildir. Türkiye ABD’ye gerçek rakibini göstermelidir. ABD’nin rakibi Çin’dir.

ABD’nin Rakibi Çin’dir.

ABD, Almanya ve Fransa’ya Çinli teknoloji şirketi Huawei’nin altyapısını kullanmaması çağrısı yapmıştı. Kullanırsa istihbarat paylaşımını durduracağını duyurmuştu. AB ülkelerinden bir seçim yapmalarını istemişti. İsteklerine karşılık bulamadı. Merkel ve Macron, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile anlaşma imzaladı. Fransa ve Almanya’nın bu hamlesi Çin’e cesaret verdi. ABD ticaret savaşında, Çin’in gücünü fark etti. Trump’ın yanlış politikaları ABD’yi Avrupa’dan ayırdı.

Gerçek tehlike Çin elini güçlendiriyor, Çin gün geçtikçe güçleniyor, yatırımcıları çekiyor. Süper güç olacağını ilan ediyor. ABD izliyor, Trump yönetimi Çin’in onlar için gerçek bir tehlike olduğunu biliyor. Öyleyse Türkiye neyi bekliyor?

Türkiye ABD’ye gerçeği göstermelidir. ABD bu bölgede Türkiye gibi bir müttefik bulamayacağını bilmelidir. Türkiye bölgenin en iyisidir yeri doldurulmaz. Bölgede Türkiyesiz yapılan planlar eksik kalır. Uygulanamaz.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir