İçeriğe geç

Seçilmiş Cumhurbaşkanı

Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti. Mursi’nin ölümüne dünyadan tepki yağdı. Protestolar düzenlendi, peş peşe açıklamalar yapıldı. Mursi’nin vefatı için “Bu bir cinayettir” açıklaması yapıldı. Ölümün üzerindeki sır perdesi daha kalkmadı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Muhammed Mursi’nin vefatının araştırılması için bağımsız soruşturma yapılması çağrısı yaptı. Mursi’nin ani vefatı dolayısıyla bağımsız bir kuruluş tarafından hızlı, tarafsız, eksiksiz ve şeffaf bir soruşturma yapılması çağrısında bulunuldu. Mısır yönetimi kabul eder mi? Tarafsız ve eksiksiz bir araştırma yapılabilir mi?

Mısır yönetiminden bir cevap gelmedi. Seçilmiş Muhammed Mursi’nin mahkemede hayatını kaybetmesine dünyanın dört bir tarafından tepkiler gelmeye devam ederken, Birleşmiş Milletler Konseyi’ne hala cevap verilmedi.

Buna rağmen, Mısır yönetimi, TRT’nin internet sitesinin ülkedeki yayınını kesti. Yapılan açıklamaya göre, bugün sabah saatlerine kadar Mısır’da erişime açık olan kanalın internet sitesinin Mısır yönetimi tarafından engellendiği duyuruldu.

Abdülfettah es-Sisi yönetimi şüpheleri üzerine çekiyor. Ne Birleşmiş Milletlerin çağrısına kulak asıyor, Ne de Mursi’yi destekleyen yayın organlarını engellemekten geri kalıyor. Sonuç ne olur?

Muhammed Mursi’nin vefatı idam edilen diğer insanlar gibi unutulur. Şüpheler giderilmez. Demokrasinin gereği yapılmaz. Tarafsız bir araştırma olmaz. Şeffaf bir soruşturma yapılmaz. Birleşmiş Milletler Konseyi ciddiye alınmaz. Ne zaman alındı ki?

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir